Ученици от Професионалната гимназия по транспорт и транспортен мениджмънт в Казанлък конструираха уникален автомобил, задвижван с електрическа батерия, носещ името „Духът на Долината“. Болидът е с нулеви емисии и висока енергийна ефективност и е създаден, за да участва в международното състезание Shell Eco-marathon. Това е глобална инициатива на Shell, в рамките на която млади хора от целия свят проектират и се състезават с най-икономичните и екологично чисти автомобили.
Болидът на учениците от Професионалната гимназия по транспорт и транспортен мениджмънт е разработван в продължение на повече от 3 години от над 30 ученици. Той се отличава с футуристичен дизайн, а формата му наподобява капка, за да има възможно най-малко съпротивление с въздуха. Автомобилът беше една от големите атракции на събитие от ежегодния Фестивал на розата, където привлече огромен интерес от страна на жителите и гостите на Казанлък.
„Нашият автомобил е символ на Долината на розите и носи духа ѝ, тъй като съчетава красота и грижа за природата. От години мечтаем да се включим в Shell Eco-marathon, защото мисията на състезанието е изцяло в унисон с нашата визия за устойчив и екологичен транспорт. Радвам, че учениците от нашето училище вложиха усилия и енергия, за да създадат автомобил, който, надяваме се, ще ни донесе много успехи при дебюта ни в надпреварата“, коментира Дечко Пейчинов, ръководител на отбора на Професионалната гимназия по транспорт и транспортен мениджмънт в Казанлък.
„Щастливи сме, че идеите на Shell Eco-marathon привличат все повече ученици и студенти от България. Основен приоритет за нашата компания е да инвестира в STEM образованието (наука, технологии, инженерство и математика) и да стимулира младите хора да търсят устойчиви решения за транспорта на бъдещето. Желаем успех на отбора от Казанлък и се надяваме да ги видим на пистата на следващото състезание Shell Eco-marathon“, заяви Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.
Shell Eco-marathon е уникална инициатива, която предизвиква студенти и ученици от целия свят да проектират, конструират и да се състезават с най-енергийно ефективните автомобили. Целта на надпреварата е да се измине най-голямо разстояние с най-малко количество гориво или енергия. Заради пандемията състезанието беше отложено през 2020 и 2021 г. Последното събитие на живо беше през 2019 г., когато България беше представена от 5 отбора на финалите в Лондон – Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм „Н. Й. Вапцаров“ в Чепеларе, Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас, отборите „Автомобилист“ и HydRU към Русенския университет „Ангел Кънчев“ и от Технически университет – София.